Ekonomi

AB, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlattı

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Çin’den AB ülkelerine ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlatıldığını söyledi.

Von der Leyen, Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul toplantısında “Birliğin Durumu” başlıklı bir konuşma yaptı.

Avrupalı ​​sanayi ve teknoloji şirketlerinin rekabeti sevdiğini belirten von der Leyen, bu rekabetin adil yürütülmesinin önemini vurguladı.

Von der Leyen, Avrupalı ​​şirketlerin çoğu zaman bazı pazarlardan dışlandıklarını veya özellikle büyük kamu sübvansiyonlarından yararlanan rakiplerinin orada fiyatları düşürdüğü durumlarda pazarı bozucu eylemlerle karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

Çin’in adil olmayan ticaret uygulamalarının geçmişte Avrupa güneş enerjisi sektörünü olumsuz etkilediğini belirten von der Leyen, Avrupa’da birçok işletmenin yüksek sübvansiyonlu Çinli rakipler nedeniyle işini kaybettiğini belirtti.

Von der Leyen, elektrikli araçların Avrupa için büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi ekonomiKendisi için çok değerli bir kesim olduğunu belirtti.

“Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolu. Çin elektrikli otomobillerinin fiyatları, devasa devlet sübvansiyonları sayesinde yapay olarak düşük tutuluyor. Bu, pazarımızın işleyişini bozuyor.” von der Leyen bu durumu kabul etmediklerini vurguladı.

Von der Leyen, “Bugün Komisyon, Çin’den gelen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlattı.” dedi. söz konusu.

Avrupa’nın rekabete açık olduğunu yineleyen von der Leyen, burada haksız uygulamalara karşı kendilerini savunacaklarını ifade etti.

AB’li elektrikli otomobil üreticileri uzun süredir Çin’den ithal edilen araçlara yönelik soruşturma yapılmasını talep ediyordu. Bu inceleme sonucunda Çin’den sübvansiyon alan ve AB ülkelerine gönderilen elektrikli otomobillere ek gümrük tanımlarının uygulanması mümkün olabilecek.

Son yıllarda AB ülkelerinde satılan elektrikli otomobillerde Çinli üreticilerin payı hızla artıyor.

haber-buca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu