Haber

ABD’den Yemen’deki Husilere yeni saldırı: ‘3 füze imha edildi’

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’deki İran destekli Husilerin ülkenin batısındaki Hudeyde kentine iki baskın düzenlediğini duyurmasının ardından ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) ve Beyaz Saray, son saldırılara ilişkin açıklama yaptı. .

CENTCOM, sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda, “CENTCOM, Husi teröristlerine ait üç gemisavar füzeyi imha etti.” Açıklamada, ‘ABD Donanması gemilerinin, seyrüsefer özgürlüğünü korumak ve gemilere yönelik saldırıları önlemek amacıyla Kızıldeniz’de bulunduğu’ belirtilerek, 19 Ocak Cuma günü saat 18.45 sıralarında başkent Sanaa’da CENTCOM’un üç gemiye saldırı düzenlediği belirtildi. Güney Kızıldeniz bölgesini hedef almaya hazırlanan Husi gemisavar füzeleri.

‘SALDIRI ULUSLARARASI SULARI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN DÜZENLENDİ’

ABD güçlerinin Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerde füze tespit ettiğini ve bu füzelerin ticari gemiler ve ABD için yakın bir tehdit oluşturduğunu tespit ettiğini belirten CENTCOM, ABD kuvvetlerinin daha sonra ‘meşru müdafaa’ çerçevesinde 3 füzeyi imha ettiğini kaydetti. ‘. Açıklamada, “Bu eylem, uluslararası suların ABD donanmasına ait gemiler ve ticari gemiler için güvenli hale getirilmesini sağlayacaktır” denildi.

BEYAZ SARAY: SAVUNMA AMAÇLI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Angajman Koordinatörü John Kirby de dün yaptığı günlük basın toplantısında, Yemen’de Husilere yönelik son saldırılar hakkında bilgi verdi. Kirby, ABD güçlerinin Yemen’de Husilere ait gemisavar balistik füze rampalarına üç saldırı düzenlediğini belirterek, bu saldırıların Kızıldeniz’deki gemi trafiğini biraz daha güvenli hale getirmeyi amaçladığını söyledi.

CENTCOM’un açıklaması doğrultusunda bu baskınların ‘savunma amaçlı’ olduğunu savunan Kirby, ilgili füze rampalarının ateşlenmeye hazır konumda olduğunu belirtti.

Son saldırılar, 12 Ocak’ta ABD ve İngiltere’nin ilk ortak saldırısının ardından Husilere yönelik altıncı saldırı dalgası olarak kaydedildi. ABD yönetimi, hafta içinde Husileri yeniden yabancı terör örgütleri listesine eklediğini duyurdu. Kızıldeniz’deki Husi saldırılarını engellemek için örgüte yönelik saldırıların devam edeceği belirtildi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu