Haber

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini Nazilerin Varşova Gettosu anısına yaptıklarına benzetiyor

1943’teki Varşova Gettosu Ayaklanması’nın yıldönümünde, Almanya Cumhurbaşkanı Fank-Walter Steinmeier, Nazi Almanya’sının o dönemde yaptıklarını Rusya’nın bugünkü Ukrayna’yı işgaline benzetti.

Polonya’daki anma etkinliğinde konuşan Steinmeier, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “uluslararası hukuku ihlal ettiğini, sınırları ihlal ettiğini ve toprakları işgal ettiğini” söyledi.

Yahudilerin tutulduğu Varşova’daki getto sakinleri toplama kamplarına gönderilmemek için direnince 10.000’den fazla Yahudi Naziler tarafından öldürüldü.

Alman birlikleri, üç haftadır kendilerine tabanca ve el bombalarıyla direnen Yahudilere ağır silahlarla saldırdı, gettonun büyük bir bölümünü ateşe verdi ve hayatta kalanları toplama kamplarına gönderdi.

Steinmeier konuşmasında Almanya’nın işlediği suçlardan dolayı özür diledi.

Polonya’da düzenlenen anmaya Polonya Başbakanı Andrzej Duda’nın yanı sıra İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog katıldı.

İki ülke liderlerine seslenen Steinmeier, “Sizler Polonya ve İsrail’de bağımsızlık için mücadele etmek ve onu savunmak gerektiğini kendi tarihinizden biliyorsunuz” dedi ve ekledi:

“Demokrasilerin kendilerini savunmasının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

“Ama biz Almanlar da tarihten ders alıyoruz: bir daha asla. Bu aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı gibi bir suç savaşı olmaması gerektiği anlamına da geliyor.”

Steinmeier, bunun hem Almanya’nın hem de Batı’nın Ukrayna’ya güçlü takviyeler vermeye devam etmesi gerektiği anlamına geldiğini de söyledi.

Rusya geçen yıl Ukrayna’yı işgal ettiğinde, Kiev’de Nazilerin olduğunu iddia etti ve Ukrayna’yı Nazilerden arındırmak için savaştıklarını iddia etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında savaş kabahatleri gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmıştı.

Bu etkinlik, bir Alman Cumhurbaşkanının konuşma yapmak üzere davet edildiği ilk Varşova Gettosu Anma Töreniydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu