Haber

Almanya: (Terör saldırısında) PKK’nın sorumluluğuna ilişkin emareleri ciddiye alıyoruz

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christopher Burger, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında terör örgütü PKK’nın sorumlu olduğuna ait emareleri ciddiye aldıklarını söyledi.

Burger, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye’ye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği operasyonu kıymetlendirdi.

Türkiye’nin, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyindeki çeşitli noktalara yoğun hava ve topçu harekatı yaptığına dair haberleri gördüklerini belirterek, “İstanbul’daki vahim terör saldırısından sonra Alman hükümetinin, Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu açık formda söz ettiğini hatırlıyorsunuzdur. Biz, PKK’nın veya Türkiye’de onunla irtibatlı kümelerin sorumluluğuna ait mevcut emareleri de çok ciddiye alıyoruz.” diye konuştu.

Burger, PKK’nın Avrupa Birliği’nde (AB) terör organizasyonu olarak listelendiğini aktararak, Türkiye’nin eylemlerinde meşru müdafaa hakkını kullandığını ifade ettiğini söyledi.

“Türkiye’yi orantılı hareket etme ve bu bağlamda milletlerarası hukuka hürmet göstermesi davetinde bulunuyoruz.” diyen Burger, gergin olan durumu daha da artıracak bir şey yapılmasından kaçınılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu