Teknoloji

Almanya’da elektrikli araçlara geçiş hızlanıyor

Otomobil danışmanlığı şirketi Inovev’e göre 2023’te Avrupa’da satılan yeni elektrikli araçların yüzde 8’i Çin markaları tarafından üretildi; Bu oran geçen yıl yüzde 6, 2021’de ise yüzde 4 oldu.

Xpeng’in Yönetim Konseyi Lideri Brian Gu, Münih’teki IAA otomobil fuarında yaptığı konuşmada, “Alman otomobil üreticileri için belki de en karanlık an, ancak aynı zamanda IAA’da değişim konusundaki en güçlü kararlılıklarını da hissediyorum”söz konusu.

Gu, Çinli elektrikli araç girişimlerinin maliyetleri düşürmek ve hayatta kalabilmek için Alman otomobil üreticilerinin ölçeğinden, markasından ve yatırımlarından yararlanmaları gerektiğini söyledi.

Xpeng yakın zamanda bir anlaşma yaptı

Xpeng yakın zamanda Volkswagen ile Çin’de iki yeni modelin ortak üretimi için bir anlaşma imzaladı. LeapMotor gibi diğerleri, küresel satışları artırmak ve Çin’in son derece rekabetçi ve giderek konsolidasyona uğrayan iç pazarında hayatta kalmalarına yardımcı olmak için yan kuruluşlar arıyor.

Ancak satışları daha da artırmak için Çin üretim kalıpları, ithalat maliyetleri ve daha az gelişmiş bir elektrikli araç pazarı gibi engellerin aşılması gerekiyor.

Dün IAA’nın açılış töreninde konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin ile rekabetin Alman endüstrisini korkutmak yerine teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

haber-beykoz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu