İş

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Fed’in yılın ilk toplantısı, büyük teknoloji şirketlerinin faiz raporları ve en son ABD istihdam raporuyla piyasalar için aksiyon dolu bir hafta olacak. İngiltere Merkez Bankası 2024 yılının ilk politika toplantısını gerçekleştirirken Çin’den gelen bilgilerin karamsar bir görünüm sunmaya devam etmesi bekleniyor.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

  1. Fed toplantısı

Çarşamba günü Fed faiz oranları sabit kalması bekleniyor. Yatırımcılar; Yetkililerin, faiz oranlarını mümkün olan en kısa sürede düşürmeye başlamak için enflasyonla mücadelede yeterli ilerleme kaydedildiğine inandıklarına dair herhangi bir işaret arayacak.

Son dönemde açıklanan güçlü ekonomik veriler ve Fed yetkililerinin faiz indirimlerinin beklenildiği kadar agresif olmayabileceği yönündeki açıklamalarının ardından yatırımcılar, Fed’in ilk faiz indirimi ayı olan Mart ayını sabırsızlıkla bekliyor. BeklentilerinizMayıs ayına taşıdık.

Cuma günü açıklanan bilgiler enflasyonun ılımlı kaldığını ancak tüketici harcamalarının güçlü kaldığını gösterdi; bu da fiyat baskılarının yeniden artmaya başlayabileceği endişelerine yol açtı.

Yatırımcılar, Fed Lideri Jerome PowellSiyasi toplantının ardından yapılacak basın toplantısıYetkililerin son ekonomik bilgileri nasıl yorumladığına dair fikir edinmek için açıklamalarını yakından takip edecek.

  1. istihdam raporu

Fed kararının ardından ABD Cuma günü Ocak ayı istihdam raporunu açıklayacak ve ekonomi geçen ay 216 bin olan istihdam artışını yavaşlatacak. 177.000Yeni istihdam yaratılması bekleniyor.

S&P 500Endeksi rekor seviyelere çıkaran borsadaki son yükseliş, enflasyonun yavaşlarken büyümenin istikrarlı kalacağı “yumuşak iniş” beklentilerinden kaynaklandı.

Beklenenden daha zayıf gelen bilgiler, Fed’in 2022’den bu yana 525 baz puanlık faiz artırımının nihayet etkisini göstermeye başladığını gösterebilirken, beklenenden güçlü işe alımlar merkez bankasının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma durumunu destekleyebilir.

Ekonomik takvim de Salı günü. JOLTS iş ilanlarıVe tüketici güveniveriler bir gün sonra özel branş istihdamırapor ve haftalık perşembe günü ilk işsizlik talepleriBilgi içerir.

  1. Mega kapasiteli şirketlerin kazançları

Geçtiğimiz yılın büyük bölümünde piyasaları yukarı çeken büyüme ve teknoloji hisselerinden beşinin raporlarını yayınlamasıyla, önümüzdeki hafta kazanç raporları ön planda olacak.

alfabe ( Google) ve Microsoft’un ( MSFT) Salı günü, Apple ( AAPL) ve Amazon ( AMZN) sonuçlarını Perşembe günü ve Meta Platformlarında açıklayacak ( META) Cuma günkü raporuyla haftayı kapatacak.

S&P 500 resmi olarak boğa piyasasındayken, Magnificent Seven’ın sonuçları endeksin momentumunu koruyup sürdüremeyeceğinin belirlenmesinde çok değerli olacak.

Alphabet, Microsoft, Apple, Amazon ve Meta’nın toplam piyasa değeri S&P 500’ün yaklaşık %25’ini oluşturuyor ve bu da onlara endeksin genel performansı üzerinde büyük bir etki sağlıyor.

Charles Schwab’ın baş yatırım stratejisti Reuters’e şunları söyledi: Liz Ann Sonders, “Bu hisse senetleri arasında artık tekdüze bir performans yok.”söz konusu.

  • Yatırımlarınızı alışılmışın dışına çıkarın ve başarıya adım atın! InvestingPro, borsa verilerinden gerçeğe uygun değerlere, sağlık analizlerinden profesyonel grafiklere kadar her şeyi bir araya getiriyor. Özel planlarımızla %60’a varan indirimlerle başarılı bir finansal geleceğin kapılarını açın. 2 yıllık abonelik için INVTROZEL2 koduyla avantajlardan şimdi yararlanın. 31 Ocak’ta sona erecek bu fırsatı kaçırmayın! KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ.
  1. İngiltere bankası

Perşembe günü BoE faiz oranları Enflasyonun yeniden yükselmesi durumunda faiz oranlarını yeniden artıracağı yönünde uzun zamandır yaptığı uyarıyı askıya alması ve geri çekmesi bekleniyor. Ayrıca banka, faiz oranlarının daha uzun süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiğini belirtebilir.

İngiltere’nin son istihdam raporu, ücret artışının Kasım ayına kadar geçen üç ay içinde neredeyse bir yılın en yavaş temposunda arttığını gösterdi, ancak enflasyon Aralık ayında beklenmedik bir şekilde %4’e yükseldi.

İngiltere ekonomisi 2024’e daha güçlü başladı ancak geçen hafta açıklanan veriler, Kızıldeniz’deki arz kesintilerinin imalat sektöründeki enflasyonu yeniden alevlendirdiğini gösterdi.

BoE, faiz oranlarını Aralık 2021 ile Ağustos 2023 arasında 14 kez artırdı ve enflasyonun 2022 sonlarında %11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından %5,25 ile zirveye ulaştı.

  1. Çin’in PMI verileri

Çin’in çarşamba günü açıklayacağı resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bilgileri, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin sallantılı bir zeminde olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Çin ekonomisi 2023’te %5,2 büyüdü, ancak pandemi sonrası toparlanma, uzayan konut krizi, artan deflasyonist riskler ve yavaşlayan küresel büyüme bu yılın görünümü üzerinde bulutlar oluşturdu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Çin Halk Bankası, banka rezervlerinde 50 baz puanlık bir kesinti gerçekleştirdiğini duyurdu; bu, son iki yıldaki en büyük düşüş olup, kırılgan ekonomiye ve ülkenin düşen borsalarına güçlü bir destek sinyali gönderdi.

Ancak analistler, ekonomik faaliyetlerin daha sağlam bir temele oturması için bu yıl daha fazla teşvike ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

InvestingPro: Finansal Araştırmalarınızda Yanınızda!

Yatırımlarınızı alışılmışın dışına çıkarın ve başarıya adım atın! InvestingPro, borsa verilerinden gerçeğe uygun değerlere, sağlık analizlerinden profesyonel grafiklere kadar her şeyi bir araya getiriyor. Özel planlarımızla %60’a varan indirimlerle başarılı bir finansal geleceğin kapılarını açın. Yıllık abonelik için INVTROZEL1A koduyla avantajlardan hızla yararlanın. 31 Ocak’ta sona erecek bu fırsatı kaçırmayın! KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ.

–Bu haber Reuters tarafından sağlanmıştır.

habereyyubiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu