Ekonomi

Chiquita Brands’ın Kolombiyalı ailelere 38,3 milyon dolar ödemesine karar verildi

Chiquita Brands International, Florida’daki bir jüri tarafından paramiliter bir grup tarafından öldürülen sekiz Kolombiyalı erkeğin ailelerine 38.3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Karar bugün, Chiquita’nın Kolombiya Birleşik Öz Savunma Güçleri’ne (AUC) bilerek önemli ölçüde yardımda bulunduğunu tespit eden Florida Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi tarafından açıklandı.

Daha önce AUC ile olan ilişkileri nedeniyle 2007 yılında bir ABD mahkemesi tarafından 25 milyon dolar para cezasına çarptırılan şirket, 2001-2004 yılları arasında koruma parası ödediğini kabul etmiş ve buna gerekçe olarak çalışanlarının güvenliğini göstermişti. Ancak mevcut hukuk davasında jüri, Chiquita’nın AUC’ye verdiği mali desteğin, çalışanlarını koruma ihtiyacıyla gerekçelendirilebilecek olanın ötesine geçerek öngörülebilir bir zarar riski yarattığı sonucuna vardı.

Söz konusu kişilerin ölümünden AUC sorumludur ve jüri Chiquita’nın AUC’ye verdiği desteğin şirkete veya işgücüne yönelik yakın tehditlere karşı gerekli bir yanıt olduğunu gösteremediğine karar vermiştir.

Davacıları temsil eden Cohen Milstein Sellers & Toll’un avukatlarından Agnieszka Fryszman kararla ilgili olarak şunları söyledi: “Karar öldürülen kocaları ve oğulları geri getirmiyor, ancak kayıtları düzeltiyor ve terörizmi finanse etme sorumluluğunu ait olduğu yere, Chiquita’nın kapısına koyuyor.”

Haberin yayınlandığı sırada Chiquita jürinin kararına ilişkin bir yorumda bulunmamıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

eleskirt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu