Haber

Çin, tarım arazilerinin korunmasını güçlendirecek bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin Huaying şehrinin Yongxing ilçesindeki bir tarım arazisinde bir biçerdöver mısır hasadı, 6 Ağustos 2023. (Fotoğraf: Qiu Haiying/Xinhua)

PEKİN, 21 Ekim (Xinhua) — Çin, gıda güvenliğini sağlama çabalarının bir parçası olarak tarım arazilerinin korunmasını daha da güçlendirecek bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Gıda güvenliğine ilişkin yasa tasarısı, Cuma günü Çin’in en üst yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’ne ikinci kez okunmak üzere sunuldu.

Tasarıda tarım arazilerinin kalitesinin iyileştirilmesi, terk edilmiş arazilerin ıslahının güçlendirilmesi ve tuzlu-alkali toprakların kapsamlı kullanımının teşvik edilmesi için önlemler alınması öngörülüyor.

Taslakta, ülkenin ekilebilir arazilerin korunmasına yönelik sıkı bir sistem kurması ve kaliteli tarım alanlarının gelişimini hızlandırması öngörülüyor.

Taslağa göre, ilçe düzeyinde ve üzerinde çalışan kamu görevlilerinin, terkedilmiş yerlerin yerel koşullara göre sınıflandırılarak işlenmesini teşvik etmesi ve arazinin rehabilitasyonuna yön verecek tedbirler alması gerekiyor.

Tuzlu-alkali toprakların kapsamlı kullanımına yönelik planlama ve mali destek politikalarının uygulanması, bu alanda sosyal yatırımların teşvik edilmesi ve yönlendirilmesi yönünde çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Tuzlu-alkali arazilerin geliştirilmesi ve kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi, farklı alan ve kategorilerde tuzlu-alkali tarım arazilerinin ıslahı ve güzelleştirilmesi, tuza-alkaliye dayanıklı çeşitlerin ıslahının hızlandırılmasına yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu