Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depremzedelere 30 milyar lira yardımda bulunduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesi olan Malatya’da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

– Malatya’nın özel evladı Türkiye’ye demokrasi kazanımları getiren 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı minnet ve rahmetle anıyorum. Malatya Turgut Özal’a sahip çıktığı gibi bizi hiç yalnız bırakmadı.

– Vatana ve millete hizmet çabamızda Malatya’nın desteğini her zaman yanımızda bulduk. Milli iradeye darbelere meydan okurken Malatyalı kardeşlerimin dualarını her zaman yanımızda hissettik. Pazar gününe hazır mıyız? Unutma, mezara kadar birlikteyiz, Pazar gününe kadar değil. O yüzden bu 5 günü dolu dolu geçireceğiz.

– Pazara hazır mıyız? Unutma, Pazar gününe kadar değil, mezara kadar birlikteyiz. Kale içeriden fethedilir. Hanımlar, şatonun içindeler. Gençler, tüm muhataplarınızı asla ihmal etmiyorsunuz. Çok çalışıyoruz. Seçimlerden yeni bir zaferle çıkıyoruz.

– Ne kadar terörist varsa Kemal Bey onlarla birlikte yürüyor. Ülkem ve halkım, bu teröristlerle el ele yürüyenlerle pazar günü sandığa mı girecek? Durmayacağız. Malatya’ya yine rekor düzeyde takviye yaptığı için teşekkür ediyorum.

-Toplam 323 milletvekili ile Meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakı’na vererek kararınızı açıkladınız. “Durma, devam et” dedin.

“Senden yine rekor bekliyorum”

– Kemal Bey’e bir şey olmayacak. SSK’yı nasıl çökerttiğini biliyoruz. Bunda yanlış bir şey yok, işini bile düzgün yapamıyordu. 15 seçim, 15 mağlubiyet. Yeni bir yenilgiye hazırlanıyor. Milletimize parmak sallayanlar dersini alsın diyeceksiniz. Sandıkları havaya uçuracaksınız. Sizden tekrar bir kayıt bekliyorum.

– 6 Şubat sarsıntılarının acısı yüreğimizde dinmedi. Şu anda sahada 50.000 kişi var. Depremde 50 binden fazla insanımızı kaybettik ama şimdi hepsi benim kardeşim ve 50 binden fazla insanımız Pazar günü yapılacak seçim öncesi sahada bizlerle buluştu.

– Felaketin ilk saatlerinden itibaren devletimizin ve milletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Arama kurtarmadan barınma ihtiyacının giderilmesine kadar her alanda vatandaşlarımızın yanında olduk. Depremden bu yana 650 bin memurumuz depremzedelerimize hizmet vermek için görev başında. Bölgede arama kurtarma grubu olarak 35 binden fazla işçi çalıştı.

– Yaralarımızı bir an önce sarmak ve sizleri evlerinize kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Temel ve diğer etütleri tamamlanmış alanlarda konutlarımızın temellerini atıyoruz. Sarsıntı alanında yıkılan ve acil yıkılan binaların enkazını kaldırdık. Depremzedelere 30 milyar lira ödedik. Bunun dışında çeşitli yardımlarla depremzedelerimize sahip çıktık.

“İlk 3 ayda 100 bin konteyner kurma sözü verdik”

Konut sorununun analizi her zaman gündemimizin ilk sıralarında yer aldı. Evleri yıkılan, yıkılan, evlerine girmekten çekinen insanlarımıza başlarını sokabilecekleri bir yer vermeye çalışıyoruz. Daha önceki ziyaretlerimizde ilk üç ayda 100 bin konteyner kuracağımızın sözünü vermiştik. Çok şükür 17 binden fazla bu sözümüzü tuttuk.

Ayrıca bölgede 910 binden fazla çadır kurduk. Ülkemiz genelinde 130 bini konut, 36 bini köy evi ve 5 bini ahır olmak üzere toplamda 171 bini aşkın bağımsız bölümün yapım süreci başladı. Malatya’da 14 bin konut, 7 bin 131 köy evi ve 679 ahırın yapılması için bismillah dedik.

Hedef 650 bin yeni konut yapmak. Deprem bölgesini eskisinden daha stabil ve planlı bir yer haline getirmekte kararlıyız.

Kalıcı konut teslimlerine Ekim ve Kasım ayı gibi başlamayı hedefliyoruz. Hayat sarsıntı bölgesinde yeniden alevleniyor. Halkımız, yasını tuttuktan sonra yeniden hayata tutunuyor.

Sırf onlara oy vermedin diye sana zulmedenlere bakıp asla üzülme. Siyasi tercihiniz ne olursa olsun Cumhur İttifakı olarak yanınızdayız. AFAD ile yanınızdayız. Kızılay olarak yanınızdayız. Hep birlikte yanınızdayız. Seni asla yalnız bırakmayacağız. Sorunlarınızı birlikte çözeceğiz. Beyin sarsıntısının yaralarını hep birlikte saracağız.

“Seni yalnız bırakamayız”

Size verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirene kadar durmadan çalışacağız.

Kayısı dolumuzu vurduk. Bu bahiste hükümet olarak yanınızdayız. Seni yalnız bırakamayız.

Meydanlarda ne dediysek, göreve gelince onu gerçeğe dönüştürmeye çalıştık. Hep tartıştılar, biz hizmet ettik. 85 milyonu kucakladık. Terör örgütleriyle kol kola girdiler. Milletimizle yürüdük. Boş laf söylediler. Gerçeğin ve doğrunun yanında olduk. Yıkmayı durdurmaktan, engellemekten bahsettiler. İş dedik, yatırım dedik. Çok çalışacağız, işi hafife almayacağız. 40 yılın, 50 yılın emeğini 50 güne sığdırdık.

safranbolu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu