Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Hatay’ mesajı

HATAY (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’da yürütülen incelemeler ve depremzedelerle görüşmelerinin ardından Hatay Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinin üzerinden iki hafta geçtiğini ifade eden Erdoğan, “Ülkemizin 11 ilinde yıkıma ve büyük can kayıplarına neden olan bu felaket, hepimize Türkiye’yi hatırlatıyor. depremiyle, yangınıyla, seliyle ve diğer tüm tehditleriyle zor bir coğrafyada olması bana daha çok hatırlattı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tamamen yıkılan 21 bine yakın binadan 71 bini aşkın bağımsız birimin enkazının kaldırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün şehirlerimizi konutlarıyla, işyerleriyle, sanayisiyle, tarımıyla, tarihi ve kültürel değerleriyle en ufak bir gerilemeye, ihmale mahal vermeden restore edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıkılan yerleri sıfırdan yeniden inşa edeceğiz. . Güçlendirme “Olmayacak, her şey sıfırdan inşa edilecek. Ancak bunun için en az bir yıl süremiz var” dedi.

199.739 KONUT YAPILACAK

Yeni konutların zemin kalitesi dikkate alınarak inşa edileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaatın mart ayında başlayacağını duyurdu.

Erdoğan; Hatay’da 40 bin 426, Kahramanmaraş’ta 45 bin 67, Adıyaman’da 25 bin 882, Gaziantep’te 18 bin 544, Malatya’da 44 bin 770, Osmaniye’de 9 bin 550, Diyarbakır Şanlıurfa’da 6 bin. Ankara’da 3 bin, Elazığ’da 3 bin 750, Adana’da 2 bin 500 ve Kilis’te 250 konutun inşaatına başlanacağını söyledi.

TAKSİT VE BORÇLARIN ERTELENMESİ KARARI

Depremden etkilenen 11 ilde TOKİ taksit ödemelerinin 3 ay ertelendiğini açıklayan Erdoğan, “Ağır hasar gören il ve ilçelerde yaşayanların kredi borçları 6 ay, bölgenin diğer illerinde 1 ay ertelendi. Kamu bankalarımız depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kredi borçlarını sildi.Halk Bankasından 150 bin esnafımızın Hazine destekli kredi ödemelerini 6 ay erteledik.Yoğun olan bölgede 152 belediyenin kredi ödemelerini erteledik. İller Bankası’na 3 aydır yıkım yaşandı.Depremin ülke genelinde ekonomik faaliyetlere olumsuz etkisini önlemek amacıyla 250 milyarlık Kredi Garanti Fonu paketi 350 milyar liraya uzatıldı.20 bin kişiye hızlı istihdam sağlıyoruz. İŞKUR’un Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında vatandaşlarımıza 20 milyar liralık işletme ve yatırım destek paketi hazırladık. deprem bölgesi için kage. Krediyi 1 yıl erteleme imkanı getirdik. Özellikle acil ihtiyaç olan işlerde haksız fiyat artışına gidenler için kamunun tüm denetim araçlarını en ağır şekilde devreye sokuyoruz. Şubat ayında çiftçilerimize nakden ödediğimiz toplam 2,8 milyar liralık mazot-gübre matrahını nakit olarak yatırıyoruz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI

“Vatandaşlarım kentsel dönüşüm planlarına engel olmasın” diyerek vatandaşlardan yardım etmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da afet eylem planını hayata geçirdiklerini söyledi.

Batıklarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, devlet ve milleti omuz omuza vererek bugünleri geride bırakacaklarını söyledi.

Hatay’ın demografik yapısının değiştirileceği dedikodularına kimsenin iltifat etmemesini talep eden Erdoğan, “Hatay’ın demografik yapısını değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Öyle bilinsin” dedi.

caldiran-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu