Haber

Demirören Medya Lisesi öğrencileri ‘Uluslararası MEB Robot Yarışması’ canlı yayınını gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ‘Uluslararası MEB Robot Yarışması’na 14 kategoride 4 bin 733 projeyle 2 bin 716 öğrenci katıldı. Yarışmalara katılan Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Atila Ertoğan, ekip olarak etkinliği canlı olarak yayınladıklarını belirterek, “Bu organizasyonu başarıyla organize etmenin gururunu yaşıyoruz ve ayrıca büyük bir mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimizle gurur duyuyorum.” Demirören Medya Lisesi standını ziyaret eden Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, 3D animasyon stüdyosunda hatıra fotoğrafı çektirerek, tebrik ettiği öğrencilere başarılar diledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ‘Uluslararası MEB Robot Yarışması’ büyük ilgi gördü. Naim Süleymanoğlu Bursa’da Spor Külliyede düzenlenen yarışmalara 18 farklı ülkeden 2.716 öğrenci katıldı. 14 kategoride 4 bin 733 projenin yer aldığı yarışmaya Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de katıldı. 4 farklı ortamda gerçekleştirilen yarışın canlı yayınını 12 farklı kamera ve jimmy jeep, drone gibi araçlarla gerçekleştiren Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, kurdukları 3D animasyon standında da hatıra fotoğrafları çektirdi. hazırlayıp katılımcılara ikram etti.

Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Atila Ertoğan, yarışmaların başladığı günden bu yana organizasyonun canlı yayınını öğrencileriyle birlikte yürüttüklerini belirterek, “Yarışmamızın son günü. Keyifli ve heyecanlı bir yarışma. Türkiye’nin her yerinden, hatta 18 farklı ülkeden yarışmacılar katıldı ve bu anlamda robotik bilgisinin sergilendiği bir yarışma. Keyifli bir rekabet yaşadık. Çok sayıda katılımcı var. Bugün de Final gününde öğrencilerin heyecanı bizim için çok değerli. Bu yarış çocuklarımızın vizyonunu geliştiren, gelecek hedeflerini oluşturan ve aynı zamanda buradaki rekabetle çocukların heyecanını artıran bir yarış.” Çocuklara büyük katkı sağladığını söyleyebilirim. Okullarda hem teorik hem de pratik olarak birçok ders veriyoruz ama iş söz konusu olduğunda çok daha verimli sonuçlar alabiliyoruz” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ’

Öğrencilerin günde 8 saat kusursuz yayın yaptığını belirten Ertoğan, “12 farklı kamera ve jimmy jeep, drone gibi araçlarla 4 farklı ortamda, günde 8 saat canlı yayın gerçekleştirdik. Ayrıca öğrencilere büyük katkı sağladı. Öğrencilere teoriyi pratiğe dönüştürme açısından. Burada bulundukları süre boyunca 1 “Yıl boyunca alacakları pratik eğitime eşdeğer bir uygulama düzenlediler. Bu anlamda büyük katkı sağladı. Büyük bir canlı yayın organizasyonu, Türkiye’deki herhangi bir eğitim kurumunun düzenlediği en büyük organizasyondur. Bu organizasyonu başarıyla organize etmenin gururunu yaşıyoruz, öğrencilerimizle de gurur duyuyoruz.” dedi.

‘MEDYA SEKTÖRÜNE İYİ BİR GİRİŞ YAPTLAR’

Önümüzdeki yıllarda bu tür organizasyonlara farklı projelerle katılacaklarını belirten Atila Ertoğan, “Geçen yıl açılan bir okuluz. Öğrencilerimiz şu an 9. sınıftalar. Mesleki kariyerlerinin daha başındalar. ama şu an yaptıkları şey medya bölümüne büyük bir giriş yaptıklarını gösteriyor.Sadece bu da değil 3D animasyon stüdyomuz da var.3D animasyon ile robot yarışına katılanların fotoğraflarını çekiyorlar.Öğrencilerimiz söz sahibi oluyor. Gelişen teknoloji ve dijitalleşmenin gerektirdiği birçok alanda. Bizim bir hedefimiz daha var. Gelecek yıl burada canlı yayın yapıp robotlarımızla çeşitli kategorilerde yarışmak istiyoruz.” dedi.

‘BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR DENEYİM KAYNAĞI’

Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü 9. sınıf öğrencisi Elif Badurlar, yarışmanın deneyim kattığını belirterek, “Burada animasyon stüdyosu kurduk. Arkadaşlarımız ile animasyonlar yapıyoruz. 3 boyutlu hatıra fotoğrafları çekip hediye ediyoruz.” Katılımcılarımıza çok ağır bir görev.” “İlgi var ve bu ilgiden çok memnunuz. Çok değerli bir organizasyon. Bilgi ve tecrübemiz açısından çok değerli ve tecrübe kaynağı. Böyle bir çalışmanın içinde yer aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi. .

Gazetecilik Bölümü 9’uncu sınıf öğrencisi Ceren Kafadar, “Bugün animasyon stüdyosuna gelen katılımcıların fotoğraflarını çekiyoruz ve arka plan planlarını düzenliyoruz. Katılımcılara bilgilendirici sorular soruyoruz. Daha sonra fotoğrafların çıktısını alıyoruz ve Onlara hediye edin. Bu organizasyonda yer aldığım için çok mutluyum. 4 günde çok verimli geçiyor.” “Çok çalıştık. Yoruldum ama değdi. Bundan sonra bu tür organizasyonlarda yer almak isterim” dedi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetim ve 3D animasyon standını ziyaret etti. Öğrencilerle bir süre sohbet eden ve başarılar dileyen Karagöz, animasyon stüdyosunda hatıra fotoğrafı çektirdi.

haber-ispir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu