Yaşam

Desmond Elliott’tan ölüme ve hayata dair bir panorama: Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası

Her şey bir kaza ile başlar. Lia, kaza sonucu hastaneye kaldırılınca çoktandır gayret ettiği kanserin tüm bedenine yayıldığını öğrenir. Lia, bunun üzerine geçmişiyle bugününü dengelemeye; kızı ve kocasının yanında olmaya çalışır. Ailedeki herkes bu gerçeği kabullenmiş, tüm hayatını buna nazaran düzenlemiştir; lakin kanser, herkesi farklı tesirler.

Karısına her bahiste dayanak olmaya çalışan eşi Harry, solan evliliklerinde kendini kaybolmuş üzere hissetmeye başlar.

Öte yandan kızı Iris, kanser gerçeğini ömrünün bir modülü olarak görse de annesinin öleceğini bir türlü kabul etmek istemez. Sona yaklaştıkça Lia en baştan başlamak ister, bunun için de geçmişine döner.

Gençlik günleri

Gençlik günleri, çok muhafazakâr annesi, papaz babası, Tanrı’yla bağlantısı, geçmiş aşkları ve arkadaşları bütün bu mozaiğin içinde yerini alır. Kedisi ve geçmişiyle yüzleştiği bu süreç boyunca kanser ve tedavisi, bedenin reaksiyonları, en çok da annelik ve vücut üzerindeki tesirine dair sayısız şey öğrenir.

Her geçen gün beyhude bir uğraşla birbirine yaklaşmaya çalışan aile, gerçekte bunun tam aksinin yaşandığının farkındadır. Ve hayat her vakit olduğu üzere kaldığı yerden devam eder.

Ölüme ve aşka dair bir bakış

Muhteşem Vücutlarımızın Coğrafyası’yla 2022 Booker Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ve Desmond Elliott – Erken Muvaffakiyet Ödülü’ne layık görülen Maddie Mortimer hayata, mevte ve aşka edebiyatın en gerçek yerinden özgün bir bakış sunuyor.

Kitap için ne dediler

Bu teknik açıdan göz kamaştırıcı bir birinci roman… Mortimer, Jon McGregor ile aynısaadete sahip, vebüyülü bir düzyazı tarzını neredeyse yakacak kadar keskin birgörüntüyle birleştirecek güce… Görebildiklerimizin hudutlarını zorlamak için cüretkârbir halde roman biçimini kullanıyor.”

The Post

“Tamamen yürek burkucu fakat bir o kadar da içten olan Maddie Mortimer’ın şaşırtıcıromanı, bir bayanın bedeninde senfonik bir seyahat: Dileğin, bağışlayıcılığın vehepimizin içindeki karanlığın yırtıcı ve lirik bir kutlaması.” –LitHub

“Hem çok coşkulu, hem de bir o kadar mahrem, Harika Vücutlarımızın Coğrafyası, kaçınılmaz olana gerçek süratle akan bir hayatın karmaşık bir portresi. İnanılmaz bir birinci roman.”

Kiran Millwood Hargrave,

“Kadınlar Adası kitabının yazarıIşıl ışıl bir lisanla yazılmış özgün ve akılda kalıcı bir roman. Okumayı bitirdikten sonrakarakterler uzun mühlet benimleydi.”

Sarah Moss“

“Huzursuz edecek kadar etkileyici… bu sesin kaprisliliği son derece içten, sinirbozucu ve nitekim de tuhaf. Argümanlı… Mükemmel Vücutlarımızın Coğrafyası kendikurallarını koyuyor.”

The Guardian

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu