Haber

Diyanet 9 Aralık 2022 Cuma Hutbesinin Konusu ve Metni: Dua Edelim, Kurtulalım!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Cuma hutbesinin bu haftaki konusu belli oldu.

Cuma namazı için camiye gidecek olan vatandaşlar, her hafta farklı bir konunun işlendiği Cuma hutbesi nedir sorusuna cevap arıyor.

Diyanet, hutbenin başlığını “Dua Edelim, Kurtuluşa Ulaşalım” olarak duyurdu. Namazın değerine değinilen hutbede, beş vakit namazı kılmanın dinin temeli olduğuna değinildi.

İşte 9 Aralık 2022 Cuma hutbesinin konusu ve tam metni…

9 Aralık 2022 Cuma Hutbesi

Sevgili Müslümanlar!

Günde beş defa minarelerden bir feryat işitiyoruz. Gök kubbenin altında Rabbimizin mübarek çağrısı yankılanır: ‘Haydi namaza! Kurtuluşa gelin!”

Bu davet cami ve cemaat içindir. Bu davet Cenab-ı Hakk’ın huzurunadır. Bu davet, dua ile diriliş ve dua ile kurtuluştur.

Sevgili Müminler!

ِ Namaz dinin direğidir.” Namaz, kulun kıyamet gününde hesabının sorulacağı ilk ameldir. Dua cennetin anahtarıdır. İslam’ın beş temel esasından biri olan namaz, kulun hem bedeniyle hem de ruhuyla Rabbine yönelmesi ve O’nunla kalıcı ve sağlam bir bağ kurmasıdır. Kalabalıkların içinde yalnız kalan bir kimsenin Rabbiyle karşılaşması, onunla konuşması ve durumunu O’na arz etmesidir.

Sevgili Müslümanlar!

Biz namazı kılarız ve namaz bizi tam bir mümin yapar. Namazını hakkıyla kılanları güzelliğe sevk eder, kötülüklerden arındırır. Bu gerçek Kuran’da şöyle bildirilir: “Kitaptan sana vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Çünkü namaz insanı hayasızlıktan, kötülükten alıkoyar…”

Sevgili Müminler!

Her Müslümana farz olan beş vakit namazı mescitte cemaatle kılmakta büyük fazilet ve sayısız hikmetler vardır. Cemaatle namaz kılmak o kadar kıymetlidir ki, Cemaatle namazın nasıl kılınacağını, cihat meydanında bile Cemaatle nasıl kılacağımızı Yüce Rabbimiz Kuran’da detaylı olarak açıklamıştır. ” o sipariş verdi. Cemaatle yapılan dua kalplerimizi birbirine bağlar. Aramızdaki sevgi, saygı ve sevgiyi artırır. Sevinç ve ıstırapta buluşmamıza, kaynaşmamıza ve paylaşmamıza yardımcı olur.

Sevgili Müslümanlar!

Şu anda kıldığımız cuma namazı, müminlerin haftalık buluşmasıdır. Cuma namazı, iman kardeşliğinin, birlik ve beraberliğin, tek vücut, tek yürek olmanın en canlı örneğidir. Lider bir millet, iyi bir toplum olduğumuzun en büyük göstergesidir. Yüce Allah, bu mübarek günde, dünyevî kaygılarımızı bir kenara bırakarak,

Cuma namazına koşmamızı şöyle emrediyor: “Ey iman edenler! Cuma günü ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.”

Cuma namazını mazeretsiz terk etmek büyük günahtır. Nitekim Allah Resulü (sav) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Kim umurunda olmadığı için Cuma namazını üç vakit terk ederse kalbi mühürlenir.”

Sevgili ebeveynler!

Sevgili Peygamberimiz (sav) bize şöyle sesleniyor: “Çocuklarınızı yedi yaşına geldiklerinde namaza alıştırın.” O halde evlatlarımızı tatlı bir dille, güler yüzle, sabırla ve anlayışla namaza davet edelim. Hep ailece ellerinden tutarak camiye koşalım. Camilerin huşu ve huzur ortamından çocuklarımız da faydalansın. Tabii cami adabını öğretelim onlara. Ama çocukluklarının gereği olarak camide oynamalarına, koşmalarına müsamaha gösterelim. Yanlış bir adımla çocuklarımızı mescitten, cemaatten uzaklaştırmayalım.

Sevgili Gençler!

Allah Resulü (sav), Rablerine ibadetle yetişen gençlerin kıyamet gününde Arş’ın gölgesinde gölgeleneceklerini müjdeliyor. Öyleyse genç kardeşim, hayatının bu en pahalı günlerini cemaatle dua ederek kutsa. Lütfen kendinizi Rabbinize yaklaştıran duadan mahrum bırakmayın. Unutmayın, Allah’ın evinde kıldığınız namazlardan kazandığınız iman ve kalb ile, hutbe ve hutbelerden öğrendiğiniz ilim ve hikmetle, dünyanızı huzur yurduna, ahiretinizi huzur yurduna çevireceksiniz. bir cennet.

Sevgili Müslümanlar!

Önünde namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Bizi namaz kılmaktan alıkoyacak bir ilişkiden daha değerli bir ilişkimiz olamaz. O halde beş vakit namazımızı camide kılmaya özen gösterelim. Hele cemaatle kılınması farz olan Cuma namazına nispetle vakitlerimizi planlayalım. İşçiler, patronlar, yöneticiler, memurlar, öğrenciler, öğretmenler, çocuklar, gençler, yaşlılar hep birlikte cuma namazında buluşalım. Eşlerimizi, dostlarımızı ve meslektaşlarımızı namazlarımızı camide ve Cuma namazlarında kılmaya teşvik edelim. Ahiret yolculuğumuzda omuz omuza verdiğimiz kardeşlerimizin hayırlı şehadetleri, duaları ve cenaze namazları ile yeniden bir caminin avlusunda uğurlanacağımızı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu