Haber

Diyarbakır Barosu: Orantısız silah kullanımı kabul edilemez

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinden gelen ‘dur’ ihtarına uymadığı teziyle jandarmanın açtığı ateş sonucu 28 yaşındaki 3 çocuk babası Mikail Ekinci hayatını kaybetti. Çermik Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, Diyarbakır Barosu da açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu’nun “Yaşama hakkını ihlal edecek şekilde silahların keyfi, hukuka aykırı ve orantısız kullanımı kabul edilemez” başlıklı açıklamasında, “Yaşama hakkının özü, bireyin yaşamasıdır. Dayanağı ve önkoşulunu oluşturan bu hak, tüm insan haklarının hiçbir şekilde sınırlandırılması düşünülemez.”

‘HUKUKİ SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ’

Açıklamada, Türkiye’de yasa uygulayıcılar tarafından yetki aşımı, orantısız güç veya kasti eylemlerle artan bir şekilde yaşam hakkının ihlal edildiği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

“‘Öngörme’, ‘makul şüphe’, ‘takdir’ gibi soyut kavramların kolluk kuvvetlerinin inisiyatifine bırakılarak ve güvence altına alınması sonucunda sivillerin yaşam hakkının ihlal edildiği görülmektedir. sağlandığı takdirde fail/failler cezasız yargılanmakta ve ağır insan hakları ihlallerine yol açılmaktadır. ivedi ve etkin soruşturma talep ediyor, sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu