Ekonomi

Girişimci Hayalindeki Bahçeye Devletin Desteğiyle Ulaşıyor

Devletin desteğiyle hayalini kurduğu meyve bahçesine kavuştu

ERZURUM – Erzurumlu girişimci Mustafa Güngör, devlet desteğiyle hayalindeki meyve bahçesine kavuştu.

Daha önce farklı sektörlerde çalışan Mustafa Güngör, Uzundere ilçesinde kurduğu meyve bahçesi ile hem üretiyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor.

Yeni dönemin eserlerini almaya başladıklarını belirten Mustafa Güngör, bölgenin en kaliteli kirazlarını yetiştirmek için ailece gece gündüz çalıştığını söyledi.

2009 yılından önce elektrik işleri ile uğraşan Mustafa Güngör, iş için gittiği yerlerdeki meyve bahçelerini görünce, “Ben böyle bahçem olsun diye oradan geçerken bir anda devletin tarımından faydalandı- ilgili projelere imza atarak 12 dönümlük alana 350 adet kiraz fidanı dikti.Proje ile hayatı bir anda değişen çiftçi Güngör, şimdi yılda 7 ton kiraz üreterek bölgenin kiraz ihtiyacını karşılıyor.

Kiraz Bahçesi’nin sahibi Mustafa Güngör, 2009 yılında Balıkesir’den getirdiği 320 adet kiraz fidanı ile bahçecilik işine başladı. Erzurum İl Tarım Müdürlüğü, Uzundere Kaymakamlığı, Uzundere İlçe Tarım Müdürlüğü ve köy muhtarı, kurduğu bahçede 13 yıldır çalışıyor. Güngör, “Daha önce elektrik işleri yapardım, gittiğim yollarda durup meyve alırdım ve meyve alırken kendim de meyve üretebileceğimi hayal ederdim. Tabii ki kendimi şanslı hissediyorum. en az 13 yılda bu hayalimi gerçekleştirdim.Ürettiğim kiraz yörede ayrı bir tat yarattı.Tek amacım bu bahçeden Cumhurbaşkanımızın gelip kirazı kendi kısmından yemesini hayal etmek ve işimi çok yakından takip ediyorum. .Yeni dönem başladı tüm çiftçi dostlarıma güzel eserlerini müşterilerle buluşturmasını diliyorum.Bahçedeki ağaçların verimi yüzde yetmiş.Bahçeye bakmanın çok büyük değeri var” dedi.

Oltu’dan kiraz almak için Uzundere ilçesine giden Öner Elibol, “Bugün dönem başlamış diye duydum, kiraz yemeye geldik çok güzel bir hizmet burası Uzundere ilçesi Oltu’nun seçkin ilçelerinden biri. Erzurum. Bugün burada çok hoş aromalı bir vişne tattık, kirazlar yeni başladı, dönem başladı, yoldan geçenler yeni başladı. Vatandaşlarımızın bu vişneyi tatmasını istiyorum” dedi.

Uzundere Balıklı Mahallesi Muhtarı Selçuk Güner, “Mustafa Güngör, 300’ün üzerinde dikilen kiraz ağacından hem aromatik hem de tat olarak makul miktarda kiraz üretmeyi başardı. Bunun yapıldığını herkese ispatlamış oldu.” bölgemizde.”

haber-hacibektas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu