Haber

İsrail Filistin’in vergi fonunu kesecek

İsrail’de Bakanlar Kurulu, Filistin hükümeti adına toplanan vergi fonundan Gazze Şeridi’ne ve Filistinli tutuklulara ayrılan miktarın kesilmesine karar verdi.

Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Siyasi ve Güvenlik Bakanlar Kurulu’nun Filistin vergi fonundan tutuklulara, ailelerine ve Gazze Şeridi’ne ayrılan kısmın kesilmesine karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, “İsrail, Gazze Şeridi ile tüm iletişimi kesecek, artık Gazze’den (İsrail’de) Filistinli işçi kalmayacak, savaşın başladığı gün İsrail’de bulunan emekçiler Gazze’ye dönecek.” denildi. Açıklamaya yer verildi.

Filistin vergi fonları; İsrail’den veya İsrail aracılığıyla Filistin pazarına ithal edilen mallara uygulanan vergi ve harçlar olarak biliniyor. Aylık yaklaşık 210 milyon dolara ulaşan bu vergilerin yüzde 3’ü İsrail Maliye Bakanlığı tarafından toplanıyor.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında 1994 yılında imzalanan Paris Anlaşması EkonomiProtokol uyarınca İsrail yönetimi, kontrolü altındaki sınır kapılarından Filistinliler adına topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu