Haber

İstanbul’da Göçmen Kaçakçılığına Operasyon: 15 Kişi Gözaltına Alındı

İSTANBUL’da göçmen kaçakçılığı yapan kişilere yönelik düzenlenen iki ayrı operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. Operasyonda 1’i emekli 4 polis memuru ve 3 nüfus müdürlüğü çalışanının da aralarında bulunduğu 15 şüpheli gözaltına alındı. Nüfus müdürlüğündeki çalışanların usulsüz işlemlerle kaçak göçmenlere oturma izni almasına yardım ettiği, suça karışan bazı yabancıların parmak izi kayıtlarının silindiği iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Sınır Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, 13 Ekim’de göçmen kaçakçılığı yapan kişilere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda şebeke lideri olduğu belirlenen Hasan Gülerçoban da gözaltına alındı. Ekipler, Gülerçoban’ın telefonunu inceleyerek şebekeye bağlı 10 şüphelinin daha tespitini yaptı. Bu şüpheliler 7 Kasım’da yapılan operasyonda yakalandı. Şüphelilerin dijital muayenesi sonucu belirlenen 5 şüphelinin daha kimlikleri belirlenerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 şüpheliden 3’ünün muvazzaf polis, birinin emekli polis, 2’sinin nüfus idaresinde çalıştığı ve birinin de vergi memuru olduğu öğrenildi.

PARMAK İZİ KAYITLARININ SİLİNDİĞİNİ İDDİA EDİN

İddiaya göre, göçmen kaçakçılığı yapan ve gözaltına alınan görevliler, aldıkları kısıtlama ve pasaport bilgileriyle İl Göç İdaresi Müdürlüğü aracılığıyla usulsüz işlemler gerçekleştirdi. Ülkemize yasa dışı yollardan gelen yabancıların ikamet izni almasını sağladı. Bu süreç yürütülürken suça karışan bazı yabancıların parmak izi kayıtları da silindi.

Ayrıca şüphelilerin, vizelerini ihlal eden yabancılara kısıtlama getirilmesini önleyerek, ülkemize girişte herhangi bir yasakla karşılaşmamalarını sağladığı anlaşıldı. Giriş yasağına rağmen bazı yabancıların ülkeye girişine izin verildiği de belirlendi. Ayrıca şüphelilerin, oturma izni almak isteyen yabancıları üçüncü kişilerin adreslerinde ikamet ettirdikleri de belirlendi. Dairede gösterilen yabancılara, sahibinin haberi olmadan yasa dışı olarak oturma izni alındığı ve tüm bu işlemlerin maddi kazanç karşılığında yapıldığı belirlendi. İddiaya göre ağ, boş evlerin tespiti için İl Nüfus Müdürlüğü çalışanlarından Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi aldı. Bu adresler moto kurye F.Ö. Tarafından kontrol edilmiş. Sahte belgelerle uygun adresler yabancılara konut olarak gösterildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 2’si serbest bırakılırken, 13 şüpheli ise adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu