Haber

İzmir Körfezi’nde Tsunami Riskleri Araştırılıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden bilim insanları, İzmir Körfezi’ndeki tsunami risklerini araştırmak için çalışma başlattı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Doç. Ökmen Sümer, yaptığı açıklamada, 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremin Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık Mahallesi’nde tsunamiye neden olduğunu hatırlattı.

Denizlerdeki faylarla ilgili çalışmaların sınırlı olduğunu, İzmir Körfezi’ndeki fayların kırılması durumunda iç ve dış körfeze etkilerinin ne olacağının bilinmediğini belirten Sümer, şöyle konuştu:

“Amacımız körfezdeki faylardan oluşabilecek depremlerin büyüklüklerini ve kayma miktarlarını daha iyi hesaplamaktır. Sonraki 2,5-İzmir Fayı’nın batı kısmı ile Uzunada ve Foça faylarının denize girdiği alanı çizdikten sonra, 3 ay sonra, kırılma mekanizması nedeniyle yarattıkları kayma nedeniyle dalganın ne kadar yüksek olacağını tespit edeceğiz.” Tsunami oluşturabileceklerini hesaplamış olacağız. Bu dalganın kıyı şeridine etkisi, geliş açısı, körfez alanlarının genişliği ve derinliği gibi parametreler önemli olacaktır. Tsunami baskını haritaları oluşturmak aynı zamanda risklerin azaltılmasına da olanak sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu