Haber

Kıbrıs’ta ‘yaptırım’ hareketliliği: ABD ve İngiltere’de listeye yeni isimler eklenebilir

Kıbrıslı isimlerin Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmesine aracılık ettikleri gerekçesiyle ABD ve İngiltere’nin yaptırım listesine alınmasının ardından ada ülkesinin, Rusya’ya sağlanan ‘kolaylıklar’ nedeniyle yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. gelen dönem. Yaptırım listesindeki Yunan özel ve tüzel kişileri hakkında ABD’den somut bilgi talep eden Güney Kıbrıs, ABD’den yanıt beklerken, Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides geçtiğimiz saatlerde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘BU TÜR DAVRANIŞLARA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Christodoulides, yaptırım listesine daha fazla özel ve tüzel kişinin ekleneceği görüşünü paylaştı. Christodoulides, hükümetin ülkenin prestijinin olumsuz etkilenmemesi için elinden gelen her şeyi yapacağını da vurguladı. Christodoulides, “Yaptırımların ihlal edilmesine, sorun yaratılmasına, ülkemizin adının kötüye kullanılmasına ve bu tür davranışların devamına izin vermeyeceğiz.”

Lefkoşa’da düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde İngiliz ve Amerikalı yetkililerin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarla ilgili bilgi verip vermediği konusundaki soruları yanıtlayan Christodoulides, “Şu ana kadar herhangi bir bilgi almadık.”

‘ÜLKEMİZİN ADINI TEMİZLEYECEĞİZ’

Son durumla ilgili olarak Christodoulides şunları söyledi:

“Bilgilerin kademeli olarak verileceği söylendi. Hem ABD hem de İngiliz makamlarından birçok servis ve yetkili işin içinde olduğu için bir anda bize verilmeyecek. Ülkemizin emin olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Yaptırımları ihlal eden ve uygulamayan bir ülke olarak görülmüyor” dedi. Kıbrıs’ın adını temize çıkarmak için uzun yıllar çaba sarf edildi. Bu yeni başlamadı. Amacımız ülkemizin imajını iyileştirmektir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetkili makamları, durumu incelemeye ve değerlendirmeye her zaman hazırdır.”

‘RESMİ BİLGİ ALMADIK’

Christodoulides’in açıklama ve uyarılarının ardından Lefkoşa’nın güneyindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda olağanüstü toplantı düzenlendi. Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides başkanlığında yapılan toplantıda, Rusya’ya yönelik yaptırımların ihlali nedeniyle Kıbrıs’ın karşı karşıya olduğu son durum ele alındı. Toplantıya çok sayıda üst düzey Kıbrıslı yetkili katıldı.

Görüşme öncesi Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan Kıbrıs Barosu Başkanı Hristos Klerides, “Bilgi isteyeceğiz çünkü şu ana kadar resmi bir bilgi elimize ulaşmadı, sadece çeşitli yayınlardan ve bilgi aldık. elimizdeki bilgilere göre tavır alacağız.”

Ne oldu?

Toplam 23 Kıbrıs pasaportu sahibi, ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımların ‘kırılması’ ile ilgili son kararlarından etkilendi: bunlardan 10’u Kıbrıs doğumlu ve 13’ü çifte veya üç kez vatandaşlığa sahip. ABD’nin son yaptırımları Kıbrıs merkezli 18 şirketi, İngiltere’nin yaptırımları ise her iki şirketi de etkiledi.

ABD yaptırımlarında adı geçen tüm kişiler, mülkleri bloke edilirken yabancı varlıklar denetim ofisine bildirilmelidir. İlgili kararda “Engellenen bir veya birden fazla kişinin doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50 veya daha fazlasına sahip olan tüm kişi veya kuruluşlar da engellenir” denildi.

Kıbrıslı Christodoulous Vassiliades, hem ABD hem de İngiltere tarafından yaptırım uygulanan bir kişi olarak öne çıktı. Birleşik Krallık ayrıca bir diğer Kıbrıslı, Demetris Ioannides ve Vassiliades’e ‘yaptırım uygulanan Rus oligarklar Roman Abramoviç ve Alisher Usmanov’un varlıklarını karmaşık finansal ağlarda gizlemelerine bilerek yardım ettikleri’ için yaptırım uyguladı.

Her iki Kıbrıs vatandaşı da İngiliz hükümeti tarafından varlık dondurma, seyahat yasakları ve inanç hizmetleri yaptırımlarına tabi tutuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu