Haber

Korkunç iddia! Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi nedeniyle 6,5 milyon kümes hayvanı itlaf edildi

Son 18 aydır dünyanın birçok ülkesinde ağır şekli görülen ve bugüne kadar 200 milyondan fazla kümes hayvanının ölümüne neden olan kuş gribi vakalarının Türkiye’de de görüldüğü iddiası.

“AFYONKARAHİSAR’DA 5 MİLYONDAN FAZLA TAVUK TEMİZLENDİ”

Bloomberg HT’nin haberine göre Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi vakaları artmaya başladı. Resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmazken, Türkiye’nin yumurta üretiminin başkenti Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde 20 Ocak’ta kuş gribi vakalarının görülmeye başlandığı ve 5 milyondan fazla tavuğun yumurtadan itlaf edildiği iddia edildi. karantina altına alınan Başmakçı ilçesindeki üretim tesisleri.

“DENİZLİ’DEKİ TESİSLER KARANTİNAYA ALINDI”

Denizli’nin Honaz ilçesindeki yumurta üretim tesisleri de kuş gribi vakaları nedeniyle karantinaya alınırken, ilçede yaklaşık 1,5 milyon yumurta tavuğunun itlaf edildiği iddia ediliyor.

“BAKANLIK SALGINI KONTROL ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne bildirimde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Beyaz et ve yumurta piyasasını istikrarsızlaştıran, kümes hayvancılığı sektörünün korkulu rüyası olan kuş gribi vakası, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün verilerine göre son bir buçuk yılda en az 60 ülkede görüldü.

DÜNYADA 200 MİLYONDAN FAZLA HAYVAN HASTALIK NEDENİYLE ÖLÜYOR

Küresel olarak, 200 milyondan fazla kümes hayvanı hastalık veya toplu itlaf nedeniyle öldü. Yalnızca ABD’de, geçen yıl 58 milyondan fazla kümes hayvanı kuş gribi enfeksiyonu nedeniyle itlaf edildi.

haberkarakopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu