Ekonomi

Kuzey Marmara Otoyolu’ndan çevre ve sürdürülebilirlik odaklı üç yeni adım

Kuzey Marmara Otoyolu, yeni sürdürülebilirlik vizyonu ve güncellenen çevre politikaları kapsamında bir dizi projeye imza atmaya devam ediyor. Tüm iş süreçlerinden ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarından çevreye ve sürdürülebilirliğe odaklanan Kuzey Marmara Otoyolu, Dünya Çevre Haftası ile başlattığı üç yeni projeyle geri dönüşüme katkı, gürültü kirliliğini önleme ve yeşil uygulamaları bir araya getirdi.

OTİZMLİ GENÇLERİN EĞİTİMİ İÇİN ELEKTRONİK ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANACAK

KMO, otizmli bireylere destek olmak ve eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla 5 noktada elektronik atıkların geri dönüşümü projesini başlattı. E-atıkların geri dönüşümü için GCL Grubu ile iş birliği yapan Kuzey Marmara Otoyolu, elektronik atıklardan elde edilecek geliri otizmli bireylerin eğitim ve gelişimlerine düzenli olarak destek verecek olan TODEV’e bağışlayacak. KMO Ana Kontrol Merkezi, 3 Bakım İşletme Müdürlüğü ve karayolu kullanıcıları için pilot bölge olarak belirlenen KMO İstanbul Park OHT İstasyonu’nda toplanan elektronik atıklar, GCL tarafından geri dönüştürülerek şubeye kazandırılacaktır. Böylece geri dönüştürülen her elektronik atık otizmli bireylerin eğitimi için yeni bir umut olacaktır.

KMO’NUN YENİ GÜRÜLTÜ BARİYERİ İLE ÇEVRE SES KİRLİLİĞİNE SON

Türkiye’nin ilk ekolojik köprülerinden birine de ev sahipliği yapan Kuzey Marmara Otoyolu, 415 kilometrelik ulaşım koridoru çevresindeki yaşam alanlarında araç trafiğinden kaynaklanan ses kirliliğine bariyer oluşturuyor. Ömrünü tamamlamış lastiklerden üretilen çevreci Gürültü Bariyeri ilk olarak KMO Akfırat lokasyonunda uygulandı. KMO ve HATKO iş birliği ile inşa edilen Gürültü Bariyeri, karayolu trafiğinin yerleşim yerlerinde ses kirliliği yaratmaması için özel olarak geliştirildi. Gürültü Bariyeri projesinde atık oranını en aza indirmek, kirliliği kaynağında tespit edip önlemek, güç kaynaklarını verimli kullanmak ve çevreye olan olumsuz etkileri azaltmak için ömrünü tamamlamış lastikler ana granül formunda kullanılmaktadır.

ESCAP’TAN KMO’YA YEŞİL ROZET

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerini tüm yönetim ve işletme süreçlerine yayan Kuzey Marmara Otoyolu’nun yeşil çevre politikaları yurt dışında da takdirle karşılanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ESCAP), çevre politikaları ve sürdürülebilir kalkınma çabalarının bir parçası olarak KMO’ya Asya-Pasifik Yeşil Uzlaşma Rozeti verdi. Kuzey Marmara Otoyolu, ESCAP ile sürdürülebilir uygulamaları taahhüt eden firmalar arasına damgasını vurmayı başarırken, uluslararası kurum ve kuruluşlarla yakaladığı sinerji ile çevre odaklı projelerde yer almaya önümüzdeki dönemde de devam edecektir.

haber-duragan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu