Haber

Rusya’ya bilgi sızdıran İtalyan subay Biot’a 30 yıl hapis cezası

2021 yılında İtalya’da bazı bilinmeyen belgeleri Rus makamlarına sızdırırken suçüstü yakalanan İtalyan subay Walter Biot, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre başkent Roma’daki askeri mahkeme, casusluk yapmakla suçlanan deniz subayı Biot’u, gizli belgeleri Roma’daki Rusya Büyükelçiliği’ne para karşılığında verdiği gerekçesiyle 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Biot’un avukatı Roberto de Vito, müvekkilinin kendisini savunma imkânı bulunmadığını ve olağandışı bir yargı sürecine tabi tutulduğunu bu nedenle çabalarının devam edeceğini belirtti.

Savcılık ise Biot’un sızdırdığı 19 belge arasında bir kısmı NATO hakkında çok gizli olmak üzere başka önemli bilgiler ve başka önemli bilgiler olduğu gerekçesiyle Biot için müebbet hapis talep etti.

Savcılık, Biot’u telefonuyla bazı belgelerin fotoğrafını çekip, kapalı belgeleri ticari eşya gibi kullanmakla, devlete büyük sadakatsizlik göstermekle suçladı.

2021’deki casusluk olayı

İtalya’da Roma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında 30 Mart 2021’de jandarma ekipleri, Roma’daki bir otoparkta yaptıkları kapalı görüşme sırasında bir İtalyan subayı ile bir askeri yetkiliyi Roma’daki Rusya Büyükelçiliği’nde yakaladı.

İtalyan donanmasında fırkateyn komutanı da olan İtalyan subay Walter Biot gözaltına alındı ​​ve İtalyan hükümeti olaya karışan 2 Rus askeri ataşesinin sınır dışı edilmesine karar verdi.

NATO ile ilgili bazı gizli bilgi ve belgeleri 5 bin euro karşılığında Rus yetkiliye ortada aktarırken suçüstü yakalanan İtalyan subayın “casusluk ve devlet güvenliğini tehlikeye atma” ile suçlandığı belirtildi.

İtalyan basını, söz konusu olayın Soğuk Savaş’tan bu yana İtalya-Rusya ilişkilerindeki en önemli olay olduğunu yazdı.

beylikovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu