İş

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: Asgari ücretin vergisini sabitlemek gerekiyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret üzerinden alınan verginin düşürülmesinin olumlu olduğunu ancak yeterli olmadığını belirterek, “Asgari ücret üzerinden alınan verginin sabitlenmesi gerekiyor. maaş.”

TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle Adana Arif Nihat Asya Bayrak Parkı’nda düzenlenen mitingde buluştu. Ellerinde flamalar bulunan çok sayıda personel sloganlar attı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan mitingde konuşan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Maraş merkezli depremlerin etkilediği bölgede çalıştıklarını, paylaşım için Adana’da olduklarını söyledi. , işbirliği yapın ve acıyı hafifletin. Atalay, “Türk işçileri depremzedelerle ekmeğini paylaşmaya, yaralarını sarmaya devam ediyor” dedi.

‘İŞÇİ KÖKLÜ TEMSİLCİLİK KURMAZSAK SORUNLARI BÜYÜTMEYE DEVAM EDERLER’

Seçimlerle ilgili konuşan Atalay, “Ben bütün partilerin meclis listesini inceledim. Siz de incelediniz. Biz emekçiyiz, işsiziz, emekliyiz, küçük esnafız, bu ülkenin yüzde 70’i. 3 işçi, esnaf, esnaf yok. Meclise girecek emekliler. Şimdi ne konuşuyoruz? Tulum giymediyse, çiftçilik yapmadıysa, mecliste ne anlatacak? “Bugün ben bu konuda milletvekili olacak durumda değilim. . Patron olacak durumda değilim. Türkiye’nin her yerinden işçi kökenli milletvekillerini bu meclise getirmezsek sorunları büyütmeye devam edecekler” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN ÇEKİLMEK ZORUNDAYIZ’

Ergün Atalay, Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü ile ilgili yarın toplantı yapılacağını söyledi.

​”Yarın buluşsunlar. Tekliflerini bir araya getirsinler. Burada Kamu Uyum Komisyonu ile birlikte müzakere edelim. Şube başkanlarımıza soralım. Bize ne yakışırsa seçimden önce bitirmek isteriz ama istediğimiz bir şey olmazsa bu sıkıntıyı yaşamayız. TÜRK-İŞ, Türkiye mazlumlar, “Biz haklının, işçinin, emekçinin yanında olmaya devam etmeliyiz. Türkiye yoksa TÜRK-İŞ de yoktur. A partisi de B partisi de yoktur. Dolayısıyla, Önceliğimiz Türkiye, istediğiniz partiye oy verin ama biz Türkiye’nin yanında olmalıyız.”

‘VERGİ diye bir derdimiz var’

Asgari ücret üzerinden alınan vergi konusuna da değinen Atalay, şöyle devam etti:

“Vergi diye bir sorunumuz var. Vergiyi asgari fiyattan indirdiniz, güzel ama yetmez. Kardeşlerimiz ocakta aldıklarını Aralık’ta almıyorlar bu bölgede. taban fiyat üzerinden vergi.buradan tüm siyasi partilere sesleniyorum bu sorunu kim bir an önce çözebilir iş meclise gelirse çözün çözün siz çözmezseniz biz bu sorunu sahiplenmeye devam ederiz Biz çözene kadar ülkenin gündeminden silinsin.”

Atalay, Türkiye’de her gün 4 personelin iş kazalarında hayatını kaybettiğini, bu sayının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu, çocuk personelle ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi. Toplantı konuşmaların ardından sona erdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu