Ekonomi

Yaylalardan zorlu dönüşler devam ediyor

Yaylalardan şiddetli dönüşler devam ediyor

Havaların soğumasıyla birlikte yaylalardaki koyun sürülerinin dönüşleri zorlaşıyor.

MALATYA – Deprem bölgesi Malatya’da geçimini hayvancılıktan sağlayan yetiştiriciler, havaların soğumasıyla birlikte geri dönmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında hayvanlarıyla birlikte yaylalara göç eden küçükbaş hayvan yetiştiricileri, bu günlerde havaların soğumasıyla birlikte geri dönmeye başladı. Yaylalarda otlar kururken, sular donarken yetiştiriciler uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkarak 120 kilometrelik yolun sonunda köylerine ulaştı.

Malatya’nın Yazıhan ilçesindeki yaylaya giden yetiştiriciler, bu yoğun yolculuğun ardından geri dönerken, kendilerini Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri İhsan Akın karşıladı.

Son yaylacıların da köylere gitmeye başladığını belirten Başkan Akın, “Yaylalar soğudu, sorunlar var. Mahallelerine gitmeye başladılar. Zorlu bir yolculukla dönüyorlar, dönüş yolculuğu 10 gün sürüyor. Yollar iyi değil, yetiştiriciler gidip gelmekte zorlanıyor.Bu anlamda yerel yöneticiler “Yaylalarla ilgili sorunların çözülmesi gerekiyor” dedi.

On binlerce küçükbaş hayvanıyla yaylalardan dönen yetiştiricilerin dönüş yolunda, özellikle de yol tutuşunda birçok sorunla karşılaştıklarını belirten Akın, bu konudaki çözüm önerilerini sıraladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yetiştiriciyi her anlamda desteklediğine işaret eden Akın, “İlk andan itibaren yetiştiricilerimizin sahada yanında olduk. Bazı ihtiyaçlar vardı ve bunları bakanlığımıza ilettik. Yeni çadırlarımız geldiğinde üreticimizin yükünü hafifletmiş olacağız. “Üreticilerimizin bir kısmı hayvanlarını transfer edip il dışına çıksa da üreticilerimizin büyük çoğunluğu devam ediyor” dedi.

Afganistan’dan Malatya’ya gelen ve çobanlık yapan Amiridin Kurbanhan, yaylaya dönüşün zor olduğunu belirterek, “Yaylada hava soğuk olduğu için geri döndük. Dönüş yolu sorunluydu. 5 gün yaylada kaldık. -6 ay oldu ama artık havalar soğuyunca geri döndük.”

Yazıhan ilçesine bağlı Boztepe Mahallesi’nde yetiştiricilik yapan Metin Karadoğan, 10 gündür yolda olduklarını ve zorlu bir süreçten sonra köylerine ulaştıklarını söyledi. Karadoğan, kışı atlattıktan sonra baharın gelmesiyle birlikte yayla gezisinin başlayacağını belirterek, yaşadıkları sorunların çözümü için destek istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu