Haber

Ankara Barosu’ndan Çhd’li Avukatlara Verilen Cezalara Tepki: “En Temel Usul Kurallarının Hiçe Sayıldığı Yargılama Süreci, Hukuka Aykırılıkları Açık…

Ankara Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı’nın da ortalarında olduğu 22 avukatın yargılandığı davada verilen mahkumiyet kararlarına reaksiyon gösterdi. Barodan yapılan açıklamada, “Bir yandan eksik inceleme, delillerin hatalı değerlendirilmesi ve her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı kanıtlara dayanmaksızın kurulan hüküm ile adil yargılanma hakkı ihlal edilmiş, diğer yandan infaza dönen uzun tutukluluk süreleri ve yaşam hakkına müdahale eder vaziyette yürütülen ve en temel usul kurallarının hiçe sayıldığı yargılama süreci, hukuka aykırılıkları açık şekilde ortaya koymuştur” denildi.

ÇHD Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı’nın da ortalarında olduğu 22 avukatın yargılandığı dava geçen Cuma günü karara bağlandı. Avukat Kozağaçlı 13 yıl, avukat Barkın Timtik 20 yıl 6 ay, avukat Oya Aslan ise 16,5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, 16 avukata 1 yıl ile 16 yıl ortasında değişen müddetlerde mahpus cezaları verdi.

Ankara Barosu, avukatlara verilen cezalara reaksiyon gösterdi. Barodan bugün yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Baromuz üyesi Av. Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında bulunduğu meslektaşlarımızın yargılandığı davada, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nce birçok hak ihlalini içerir karar kurulmuştur. Kelam konusu dava ve verilen karar ile ulaşılmak istenen asıl emel, savunma dokunulmazlığını gaye alarak avukatların mesleksel faaliyetlerini yerine getirmesinin önüne geçmektir.

Bir yandan eksik inceleme, kanıtların kusurlu kıymetlendirilmesi ve her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı ispatlara dayanmaksızın kurulan karar ile adil yargılanma hakkı ihlal edilmiş, başka yandan infaza dönen uzun tutukluluk mühletleri ve ömür hakkına müdahale eder vaziyette yürütülen ve en temel yol kurallarının hiçe sayıldığı yargılama süreci, hukuka karşıtlıkları açık biçimde ortaya koymuştur.

Ankara Barosu olarak, savunmanın kendini savunmak zorunda bırakılmadığı günlerin gelmesi için var gücümüzle çalışacağımızın kelamını veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu