Ekonomi

Borsa İstanbul’da ‘Girişim Sermayesi Piyasası’ kuruldu

Henüz halka arza hazır olmayan ancak gelecekte halka açılmak isteyen şirketlere yönelik bu piyasa ile şirketler, nitelikli ve kurumsal yatırımcılara ancak sermaye artırımı yoluyla hisse senedi ihraç ederek büyümek için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayabilecekler. .

Şirket, izahnamenin Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylanmasının ardından hisselerini nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satacak. Bu paylar İşletme Sermaye Piyasası’nda sadece nitelikli ve kurumsal yatırımcılar arasında işlem görecektir.

Şirketlerin kurumsallaşmasına katkı sağlamak

Şirket bu piyasada işlem görmeye başladığında halka açık hale gelecek ve Sermaye Piyasası ve Borsa düzenlemelerine tabi olacaktır. Böylece bu piyasada bir süreç görmek kurumsal yatırımcıların da desteği ile şirketlerin kurumsallaşmasına katkı sağlayacaktır.

Şirketler daha erken finansman imkanı yakalayacak

Gerekli kurumsallaşma adımlarını tamamlayan ve yatırımlarını yaparak büyüyen şirketler halka arza hazır hale gelecek ve bu kez hisselerini halka arz etmek için başvuru yapabilecek. Bu pazar sayesinde firmalar daha erken finansman bulma imkanına kavuşacak, büyümelerini ve kurumsallaşmalarını daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştireceklerdir.

Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısı 500’ü geçti.

2021 yılı başında 394 olan Borsa’da işlem gören şirket sayısı bugün 501’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu