Haber

Kayseri Talas’ta yamaç paraşütü coşkusu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’nin Talas Belediyesi tarafından düzenlenen Festival Talas 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında 2000 rakımlı Ali Dağı’nda gerçekleştirilen yarışmaya 20’si yabancı olmak üzere 150 sporcu katıldı. Bir hafta süren etkinlik Yamaç Paraşütü İniş Alanında düzenlenen törenle sona erdi.

Törende bir konuşma yapan Türkiye Hava Sporları Federasyonu Başkan Yardımcısı Abdullah Karaman, 6 Ağustos’ta başlayan yarışmanın başarıyla gerçekleştiğini belirterek, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a ikametinden dolayı teşekkür etti.

“Hava Sporları Deyince Ali Dağı Geliyor”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Türkiye’de hava sporları denilince akla Ali Dağı’nın geldiğine değinerek, “Ali Dağı yelkenden yamaç paraşütüne, maket uçaklara kadar hava sporlarının merkezi olma yolunda ilerliyor. Bu yarışma ile korona döneminde dahi her yıl Türkiye şampiyonluğunu kesintisiz bir şekilde gerçekleştirdik. Yarışmalarımıza yurt içi ve yurt dışından katılan sporcularımızı tebrik ediyorum. Bize güvenip Kayseri’ye inandıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.” söz konusu.

“ALİ DAĞI ARTIK BİR MARKA”

AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı ise Talas’ın yamaç paraşütü sporunda marka haline geldiğini anlatarak, “Yamaç paraşütü giderek kurumsallaştı ve burada iniş alanı oluşturuldu. Bu alan Kayseri’ye büyük katkılar sağlamasına, insanların sosyalleşmesine, ailesi ve çocukları ile keyifli vakit geçirmesine vesile olmuştur. Yamaç paraşütünde Ali Dağı ve Talas artık dünyada çok değerli bir yere gelmiştir. Çok şükür Ali Dağ artık bir marka oldu. Bu sevince ortak olan tüm sporcularımıza teşekkür ederiz. İlimiz turizm kenti olma yolunda çok hızlı ilerliyor. Erciyes’e kayak yapmak için gelen bazı yabancılar da Ali Dağı’nda yamaç paraşütü yapıyor. Yani sadece bir spor organizasyonu değil, aynı zamanda şehrimizin ekonomisine, turizmine ve tanınmasına da vesile olan bir spordur.” dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Genel klasmanda Hüseyin Tanrıverdi, bayanlarda Fatemeh Eftekhar, klüplerde Atbatros, spor klasmanında Erfan Atave ve Talas Belediyesi özel ödülünde Maşat Bayat birinci oldu.

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL”

Kadınlarda birinci olan Fatemeh Eftekhar, 10 yıldır yarışlara katıldığını belirterek, “Her şey çok güzel. Talas, Kayseri çok güzel” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR ORGANİZASYON”

Kadınlarda ikinci olan Mashad Bayat, düzenlemeden çok memnun kaldığını belirterek, “Yarışma sırasında uçtum. Buradaki herkes çok yardımcı oldu. Uçuşlar çok güvenliydi. Organizasyonu iyi tamamladım.” o kelimeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu