Haber

Kayseri’de bulunan Hürmetçi Sazlıkları Doğal Sit Alanı, hassas korunması gereken alan olarak tescillendi

RESMİ Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kayseri’nin İncesu ve Hacılar ilçelerinin uçlarında yer alan Hürmetçi Sazlığı Doğal Sit Alanı tescil edilerek hassas korunması gereken alan ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre Kayseri’nin İncesu ve Hacılar ilçeleri sınırları içinde yer alan Hürmetçi Sazlığı tescil edilerek hassas korunması gereken alan ilan edildi. Cumhurbaşkanı kararında, “Kayseri ili, İncesu ve Hacılar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hürmetçi Sazlığı Öneri Tabiat Sit Alanı’nın koruma durumunun değerlendirilmesi sonucunda, aşağıda sınırları ve koordinatları gösterilen alan, ekli kroki ve listenin, korunması gerekli hassas alan olarak tescil ve ilan ettirilmesi”, 109 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi maddesi uyarınca karar verilmiştir.

HÜRMETÇİ SAZLIĞI Mevsimin ilk yağışlarıyla sularla dolan Hürmetçi Sazlığı (Karasaz) sulak alanı, il merkezinin 13 kilometre güneybatısında yer alıyor. Hacılar ve İncesu ilçelerinin sonunda yer alan ekosistem, 9 Ramsar kriterinden birini sağladığı için 2004 yılında uluslararası öneme sahip sulak alan olarak tanımlanmıştır. Deniz seviyesinden yaklaşık 1073 metre yükseklikte bulunan Hürmetçi Sazlığı; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından geçen göç yolu üzerinde yer almaktadır. Yaban hayatı için olduğu kadar rekreasyon için de değerli olan sazlıklarda; büyük ak balıkçıl, gri balıkçıl, küçük kuğu, ötücü kuğu, angut, suna, yeşilbaş ördek, kılkuyruk, saz orman tavuğu, orman tavuğu, saz kurdu, uzun bacaklı, küçük balaban, kaşıkçı, leylek, sığırcık, kırlangıç, sivri toygar, ibibik, Avrupa arıkuşu, beyaz kuyruk sallayan, yalıçapkını, serçe ve saksağan gibi kuş türleri gözlemlenebilir.

haber-beytussebap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu