Haber

Kremlin Sözcüsü Peskov: “Moldova ile ilişkilerimiz son derece gergin”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moldovalı yetkililerin açıklamalarına “dikkat etmeleri” gerektiğini belirterek, “Moldova ile ilişkilerimiz zaten son derece gergin. Moldova yönetimi Rusya karşıtı her şeye vurgu yapıyor. Bu yapıcı tavır eksikliği Moldova’ya ve tabii ki yardımcı olmuyor. ikili ilişkilerimize zarar verir.” dedi.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Moldova Başbakanı Dorin Recean’ın Moldova sınırları içinde yer alan ve tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesinin askerden arındırılması gerektiğine ilişkin açıklamalarını takdirle karşıladı.

Rusya ile Moldova arasındaki çıkarların zaten gergin olduğuna işaret eden Peskov, “Moldova ile ilişkilerimiz zaten aşırı derecede gergin. Moldova yönetimi Rusya karşıtı her şeye vurgu yapıyor. Rusya karşıtı histeriye giriyorlar.” terimini kullandı.

Peskov, söz konusu yaklaşımın Rusya ile Moldova arasındaki ilişkileri olumsuz etkilediğini belirterek, “Bu yapıcı tavır eksikliği Moldova’ya fayda sağlamadığı gibi ikili ilişkilerimize de elbette zarar veriyor. Moldovalı muhataplarımıza açıklamalarında çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Moldova’da 16 Şubat’ta kurulan yeni hükümetle başbakanlık görevini üstlenen Dorin Recean, dün Rusya’nın Moldova’ya karşı “melez” bir savaş yürüttüğünü ve Rus askeri güçlerinin bulunduğu Transdinyester’in askerden arındırılması gerektiğini söyledi.

ipekyolu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu