Haber

Diyarbakır depremzedeleri: Halk polis lojmanlarını kullansın

DİYARBAKIR – Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7, Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremler Diyarbakır’da da yıkıma neden oldu. Son bilgilere göre depremlerde 19 bina yıkıldı, 409 kişi hayatını kaybetti.

Diyarbakır’da depremlerde hasar gören binalar da tespit edildi. Yine son verilere göre Diyarbakır’da 500 civarında hafif ve ağır hasarlı bina tespit edildi. Hasarlı binalara erişim yasaktır.

Binalarına giremeyen depremzedeler ya çadırlarda kaldı ya da Bağlar ilçesinden göç etmeye başladı. Depremzedelerin bir kısmı köylerine dönmek zorunda kaldı.

AĞIR HASARLI

Bağlar ilçesine bağlı Mevlana Halit Mahallesi’nin bir bölümü, depremlerin yol açtığı tahribat ve hasar nedeniyle boşaltılıyor. Gündüzleri hareketlilik var. Ancak geceleri neredeyse hiçbir evin ışığı yanmaz ve sokak derin bir sessizliğe bürünür.

Hatboyu Polis Okulu’nun karşısındaki sokaktaki binaların önünde bekleyen ulaşım araçları sessizliği bozdu.

Mahallede yaşayan vatandaşlar, bugüne kadar çok sayıda ailenin taşındığını anlattı.

POLİS BİNASI HALKA AÇIK

Caddenin diğer tarafında Polis Okulu var. Mahalle sakinleri, polis okulunun 6-7 ay önce boşaltıldığını belirterek, “Burada polis lojmanları var. Polis okulu taşınınca lojmanlar da boşaltılmıştı. Devlet bu lojmanları açarak mağdur olan insanlara yardım etmeli” dedi. Kimse kalmasa da insanlar eşyalarını koysunlar.”

Lojmanların sağlam olduğunu belirten mahalleli, “Burada iki kez bomba patladı ve binalara bir şey olmadı. Bu binalar boş ve sağlam kalmak yerine zor durumdaki insanlar için kullanılmalı.”

MÜCADELE FIRSATLARI

Göçün ilk günlerinde beyin sarsıntısı mağdurlarının çaresizliğini fırsat bilen fırsatçılar, ulaşım fiyatlarını artırdı. Ancak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Kenti Koruma ve Dayanışma Platformu zama giden firmaları ifşa ederek dava açacaklarını açıklayınca fırsatçılar durduruldu.

Bu ortadaki yakınlarının yanına yerleşen bazı depremzedeler de eşyalarını koyacak yer bulma endişesi yaşadı. Bu konuda depremzedelere yardım eli uzatan Diyarbakırlı iş adamı Süleyman Yıldırhan oldu. Yıldırhan, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iş yerlerinin depolarının kapılarını depremzedelere eşyalarını koymaları için açtı.

Duvar’a konuşan Süleyman Yıldırhan, başlangıçta 2 bin 500 metrekarelik depo alanında 50 ailenin eşyalarını almayı planladıklarını söyledi. Yıldırhan, “Ancak çok talep var. Yüz aileye yardım edebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Bunun yanı sıra Yıldırhan, ailelere ulaşım konusunda yardımcı olmak için hazırlık yaptıklarını söyledi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Mahallede yaşayan insanlar taşınıyor ama bundan sonra ne yapacakları konusunda bir belirsizlikle karşı karşıya kalıyorlar. Evlerine yıkım kararı verilecek mi? Yıkım kararı verilirse nerede ve hangi koşullarda yaşayacaklar? İşyerleri burada, çocuklarının okulları burada. Buradan taşındıklarında yeni bir mahallede yeni bir hayata başlamak zorunda kalacaklar. Ancak çoğu fakir olduğu için en başta ekonomik olarak zor günler geçireceklerinin farkındalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu