Ekonomi

Lenovo çeyreklik gelirini %9 artırarak 13,8 milyar dolara yükseltti

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo Group, COVID-19 salgınını takip eden talep düşüşünden çıkarken, dördüncü çeyrek gelirinde %9’luk önemli bir artış kaydederek 13,8 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Perşembe günü açıklanan bu performans, LSEG tarafından sağlanan sekiz analistin verilerine dayanan 13 milyar dolarlık ortalama analist tahminlerini aştı.

Şirket, COVID-19 sonrası dönemde beş çeyrek üst üste gelir düşüşü yaşadıktan sonra şimdi iki çeyrek üst üste gelir artışı yaşadı. Bu son artış, araştırma şirketi IDC’nin yaklaşık iki yıllık düşüşün ardından bu yılın ilk çeyreğinde büyümeye döndüğünü bildirdiği küresel PC pazarındaki genel toparlanma ile uyumludur.

İlk çeyrekte PC sevkiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,5 artarak 59,8 milyon adede ulaştı. IDC’nin bulgularına göre Lenovo %23’lük pazar payı ile lider konumunu korudu.

Olumlu çeyrek performansına rağmen, Lenovo’nun 31 Mart’ta sona eren yıl için yıllık geliri %8’lik bir düşüşle 61,9 milyar dolara geriledi. Ancak bu rakam yine de analistler tarafından öngörülen 56,19 milyar dolarlık beklentiyi aştı.

Gelir artışına ek olarak, Lenovo’nun Ocak-Mart çeyreğindeki net kârı %118’lik kayda değer bir artışla 248 milyon $’a yükseldi ve analistler tarafından tahmin edilen 162 milyon $’ın üzerinde gerçekleşti. Bu finansal güncelleme, Lenovo’nun dayanıklılığının ve küresel salgının ve ardından gelen piyasa dalgalanmalarının getirdiği zorlukların üstesinden gelme becerisinin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kumluca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu